WooCommerce - WooCommerce Bookings - Latest - en to ja_JP translation catalogue (455 entries)

en: # of Persons
ja_JP: 人数

en: %d Persons
ja_JP: %d人

en: %d left | %d left
ja_JP[0]: 残り%d件

en: &times; %s Months
ja_JP: &times; %sヶ月

en: &times; %s days
ja_JP: &times; %s日

en: &times; %s hours
ja_JP: &times; %s時間

en: &times; %s minutes
ja_JP: &times; %s分

en: &times; %s nights
ja_JP: &times; %s泊

en: &times; %s weeks
ja_JP: &times; %s週間

en: A booking has been made by %s and is awaiting your approval. The details of this booking are as follows:
ja_JP: %s 様が予約を行い、承認待ちの状態です。予約詳細は次のとおりです。

en: A new booking has been made by %s. The details of this booking are as follows:
ja_JP: %s 様が新規予約をしました。詳細は次のとおりです。

en: Accommodation booking
ja_JP: 客室予約

en: Account connected successfully!
ja_JP: アカウントの連携に成功しました。

en: Account disconnected successfully!
ja_JP: アカウントの切断に成功しました!

en: Actions
ja_JP: 処理

en: Add Booking
ja_JP: 予約を追加

en: Add New Booking
ja_JP: 新規予約を追加

en: Add New Resource
ja_JP: 新規リソース追加

en: Add Person Type
ja_JP: 人の種類を追加

en: Add Range
ja_JP: 範囲追加

en: Add Resource
ja_JP: リソース追加

en: Add/link Resource
ja_JP: リソースを追加・リンク

en: Address:
ja_JP: 住所:

en: Adjacent Buffering?
ja_JP: 隣接期間へのバッファリングを追加しますか ?

en: Admin Booking Cancelled
ja_JP: キャンセルされた予約の管理

[ctx: Admin menu name]
en: Bookings
ja_JP: 予約

[ctx: Admin menu name]
en: Resources
ja_JP: リソース

en: All Bookable Products
ja_JP: 全ての予約商品

en: All Bookings
ja_JP: 予約一覧

en: All Day
ja_JP: 終日

en: All blocks being booked
ja_JP: 予約されているすべてのブロック

en: All dates are...
ja_JP: 全ての日付は...

en: All matching rules will be applied to the booking.
ja_JP: 一致するすべてのルールが予約に適用されます。

en: April
ja_JP: 4月

en: Are you sure you want to remove this person type?
ja_JP: 本当にこのお客様の種類を削除しますか？

en: Are you sure you want to remove this resource?
ja_JP: 本当にこのリソースを削除しますか？

en: Assign this booking to an existing order with this ID:
ja_JP: この ID を持つ既存の注文にこの予約を割り当てる。

en: Attach <code>.ics</code> file
ja_JP: <code>.ics</code> ファイルを添付

en: Attachment
ja_JP: 添付

en: August
ja_JP: 8月

en: Authorization
ja_JP: 承認

en: Automatically assigned
ja_JP: 自動割当

en: Availability
ja_JP: 利用状況

en: Available Quantity
ja_JP: 予約可能数

en: Base Cost
ja_JP: 基本料金

en: Base cost
ja_JP: 基本費用

en: Block Cost
ja_JP: リソースをブロック

en: Block cost
ja_JP: ブロック費用

en: Block count
ja_JP: ブロック数

en: Book now
ja_JP: 今すぐ予約

en: Bookable
ja_JP: 予約可能か

en: Bookable Product
ja_JP: 予約商品

en: Bookable product
ja_JP: 予約商品

en: Bookable resource
ja_JP: 予約可能なリソース

en: Bookable resource name
ja_JP: 予約可能なリソースの名前

en: Bookable resources
ja_JP: 予約可能なリソース

en: Bookable resources are bookable within a bookings product.
ja_JP: 予約可能リソースは、予約商品で利用可能です。

en: Booked
ja_JP: 予約済

en: Booked By
ja_JP: 予約者

en: Booked Product
ja_JP: 予約商品

en: Booked by
ja_JP: 予約者

en: Booked product:
ja_JP: 予約済み商品:

en: Booked: %s
ja_JP: 予約済: %s

en: Booking
ja_JP: 予約

en: Booking #%d
ja_JP: 予約 #%d

en: Booking #%s details
ja_JP: 予約番号%sの詳細

en: Booking &ndash; %s
ja_JP: 予約 &ndash; %s

en: Booking Cancelled
ja_JP: 予約をキャンセルしました

en: Booking Confirmed
ja_JP: 予約を確認しました

en: Booking Data
ja_JP: 予約データ

en: Booking Date
ja_JP: 予約日

en: Booking Details
ja_JP: 予約詳細

en: Booking End Date
ja_JP: 予約終了日

en: Booking End Date: %s
ja_JP: 予約終了日: %s

en: Booking ID
ja_JP: 予約 ID

en: Booking ID: %s
ja_JP: 予約 ID: %s

en: Booking Notification
ja_JP: 予約通知

en: Booking Person Discount (Amount Off Per Person)
ja_JP: 予約者割引 (一人あたりの割引料金)

en: Booking Product
ja_JP: 予約商品

en: Booking Reminder
ja_JP: 予約リマインダー

en: Booking Start Date
ja_JP: 予約開始日

en: Booking Start Date: %s
ja_JP: 予約開始日: %s

en: Booking Time
ja_JP: 予約時刻

en: Booking Title
ja_JP: 予約タイトル

en: Booking Type
ja_JP: 予約タイプ

en: Booking Type: %s
ja_JP: 予約の種類: %s

en: Booking actions
ja_JP: 予約操作

en: Booking can be cancelled until
ja_JP: 以下の日時までキャンセル可能:

en: Booking cost
ja_JP: 予約費用

[ctx: Booking date parsed by strftime]
en: %b %d, %Y @ %I:%M %p
ja_JP: %Y年%n月%e日 @ %I:%M %p

en: Booking description:
ja_JP: 予約概要:

en: Booking duration
ja_JP: 予約期間

en: Booking saved.
ja_JP: 予約を保存しました。

en: Booking specification
ja_JP: 予約仕様

en: Booking status changed. | %s booking statuses changed.
ja_JP[0]: 予約状況%s件を変更しました。

en: Booking status:
ja_JP: 予約状態:

en: Booking submitted.
ja_JP: 予約を送信しました。

en: Booking type: %s
ja_JP: 予約タイプ: %s

en: Booking updated.
ja_JP: 予約を更新しました。

en: Bookings
ja_JP: 予約

en: Bookings by day
ja_JP: 日別予約

en: Bookings by month
ja_JP: 月間予約

en: Bookings from %s
ja_JP: 予約開始 %s

en: Bookings: Multiply cost by block count
ja_JP: 予約: ブロック数分の費用を乗じる

en: Bookings: Multiply cost by person count
ja_JP: 予約: 人数分の費用を乗じる

en: By bookable product
ja_JP: 予約可能な商品別

en: By resource
ja_JP: リソース別

en: Calendar
ja_JP: カレンダー

en: Calendar ID
ja_JP: カレンダー ID

en: Calendar always visible
ja_JP: カレンダーを常に表示する

en: Calendar display mode
ja_JP: カレンダー表示モード

en: Can be cancelled?
ja_JP: キャンセルを許可しますか ?

en: Cancel
ja_JP: 取消

en: Cancel bookings
ja_JP: キャンセルされた予約

en: Cancelled
ja_JP: キャンセル

en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: キャンセル済 <span class="count">(%s)</span>

en: Check Availability
ja_JP: 利用可能か確認

en: Check booking availability
ja_JP: 予約状況を確認

en: Check rules against...
ja_JP: ルールをチェック...

en: Check this box if the booking is for all day.
ja_JP: 終日予約にするにはチェックを入れてください。

en: Check this box if the booking requires admin approval/confirmation. Payment will not be taken during checkout.
ja_JP: 予約が管理者の承認/確認を必要とする場合、これをチェックして下さい。購入手続き時に支払いは行われません。

en: Choose a Start Date
ja_JP: 開始日を選択

en: Choose a date above to see available times.
ja_JP: 利用可能時間を表示するには上で日付を選択してください。

en: Choose an End Date
ja_JP: 終了日を選択

en: Choose how the calendar is displayed on the booking form.
ja_JP: 予約フォームでのカレンダーの表示方法を選択してください。

en: Choose which format of email to send.
ja_JP: 送信するメール形式を選択して下さい。

en: Choose...
ja_JP: 選択…

en: Click to toggle
ja_JP: クリックして切り替え

en: Client ID
ja_JP: クライアント ID

en: Client Secret
ja_JP: クライアントシークレット

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Close all
ja_JP: すべて閉じる

en: Complete
ja_JP: 完了

en: Complete <span class="count">(%s)</span> | Complete <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 完了 <span class="count">(%s)</span>

en: Confirm
ja_JP: 確認

en: Confirm booking
ja_JP: 予約を承認

en: Confirm bookings
ja_JP: 確認済の予約

en: Confirmed
ja_JP: コンファーム済み

en: Confirmed <span class="count">(%s)</span> | Confirmed <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 承認済み <span class="count">(%s)</span>

en: Connect with Google
ja_JP: Google 連携

en: Costs
ja_JP: 費用

en: Count persons as bookings
ja_JP: 人数を予約数としてカウント

en: Create Booking
ja_JP: 予約を作成

en: Create Order
ja_JP: 受注作成

en: Custom field deleted.
ja_JP: カスタムフィールドを削除しました。

en: Custom field updated.
ja_JP: カスタムフィールドを更新しました。

en: Customer
ja_JP: 顧客

en: Customer details
ja_JP: 顧客詳細

en: Customer selected
ja_JP: お客様が選択

en: Customer:
ja_JP: お客様:

en: Date
ja_JP: 日

en: Date Range with time
ja_JP: 日時の範囲

en: Date created:
ja_JP: 作成日:

en: Date is required - please choose one above
ja_JP: 日付は必須です - 上から一つ選択して下さい

en: Date range
ja_JP: 日付の範囲

en: Dates
ja_JP: 日付

en: Day
ja_JP: 日

en: Day View
ja_JP: 日別表示

en: Day(s)
ja_JP: 日

en: Debug Log
ja_JP: デバッグ用ログ

en: December
ja_JP: 12月

en: Description
ja_JP: 概要

en: Disconnect
ja_JP: 切断する

en: Display calendar on click
ja_JP: クリックでカレンダーを表示

en: Display cost
ja_JP: 費用を表示

en: Docs
ja_JP: ドキュメント

en: Don't create an order for this booking.
ja_JP: この予約の注文を作成しない。

en: Duration
ja_JP: 期間

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit Booking
ja_JP: 予約を編集

en: Edit Resource
ja_JP: リソースを編集

en: Edit resource
ja_JP: リソースを編集

en: Email Heading
ja_JP: メール見出し

en: Email Heading (Pending confirmation)
ja_JP: メール件名 (確認保留中)

en: Email subject
ja_JP: メール件名

en: Email type
ja_JP: メールの種類

en: Email:
ja_JP: メールアドレス:

en: Enable Calendar Range Picker?
ja_JP: カレンダーで範囲選択機能を有効にしますか ?

en: Enable logging
ja_JP: ログを有効化

en: Enable person types
ja_JP: お客様の種類を有効化

en: Enable this email notification
ja_JP: メール通知を有効化

en: Enable this if this bookable product can be booked by a customer defined number of persons.
ja_JP: 顧客がこの予約商品に対して人数を指定することができる場合、チェックします。

en: Enable this if this bookable product has multiple bookable resources, for example room types or instructors.
ja_JP: 部屋の種類・講師など、この予約商品が複数の予約リソースを有する場合、チェックします。

en: Enable this to count each person as a booking until the max bookings per block (in availability) is reached.
ja_JP: これを有効にすると、ブロック (上記) ごとの最大予約数に達するまで、予約を人数としてカウントします。

en: Enable/Disable
ja_JP: 有効化/無効化

en: End
ja_JP: 終了

en: End Date
ja_JP: 終了日

en: End date:
ja_JP: 終了日時:

en: Enter a cost for this rule. Applied to each booking block.
ja_JP: このルールの費用を入力してください。各予約ブロックごとに適用されます。

en: Enter a cost for this rule. Applied to the booking as a whole.
ja_JP: このルールの費用を入力してください。予約全体に適用されます。

en: Enter a name for the new resource
ja_JP: 新規リソースの名称を入力してください

en: Enter with your Calendar ID.
ja_JP: カレンダー ID を入力して下さい。

en: Enter with your Google Client ID.
ja_JP: Google クライアント ID を入力して下さい。

en: Enter with your Google Client Secret.
ja_JP: Google クライアントシークレットを入力してください。

en: Error - please try again
ja_JP: エラーが発生しました - 再度試して下さい

en: Error: Could not create item
ja_JP: エラー:アイテムを作成できません

en: Error: Could not create order
ja_JP: エラー:注文を作成できません

en: Expand all
ja_JP: すべて展開

en: F j, Y
ja_JP: Y年n月j日

en: Failed to connect to your account, please try again, if the problem persists, turn on Debug Log option and see what is happening.
ja_JP: アカウントの連携に失敗しました。もう一度お試しください。問題が解決しない場合は、デバッグログオプションを有効にして何が起こっているか確認してみてください。

en: Failed to disconnect to your account, please try again, if the problem persists, turn on Debug Log option and see what is happening.
ja_JP: アカウント連携の解除に失敗しました、もう一度お試しください。問題が解決しない場合は、デバッグログオプションを有効にして何が起こっているか確認してみてください。

en: February
ja_JP: 2月

en: Filter Bookings
ja_JP: 予約絞り込み

en: First block starts at...
ja_JP: 最初のブロックの始まりは...

en: Fixed blocks of
ja_JP: 固定ブロック

en: Free
ja_JP: 無料

en: Friday
ja_JP: 金曜日

en: General details
ja_JP: 一般詳細

en: Global Availability
ja_JP: 全体での利用可能状況

en: Global availability
ja_JP: 利用可能設定

en: Google Calendar
ja_JP: Google カレンダー

en: Guest
ja_JP: ゲスト

[ctx: Guest string with name from booking order in brackets]
en: %s (Guest)
ja_JP: %s (ゲスト)

en: HTML
ja_JP: HTML メール

en: Has persons
ja_JP: 予約に人数が必要

en: Has resources
ja_JP: リソースが必要

en: Hello %s
ja_JP: %s さん、こんにちは

en: Hour(s)
ja_JP: 時間

en: If not bookable, users won't be able to choose this block for their booking.
ja_JP: 「いいえ」の場合、顧客はこのブロックを予約できなくなります。

en: In Cart
ja_JP: カート内

en: In Cart <span class="count">(%s)</span> | In Cart <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: お買い物カゴ内 <span class="count">(%s)</span>

en: Invalid booking.
ja_JP: 無効な予約です。

en: Invalid order ID provided
ja_JP: 無効な注文 ID です

en: Invalid request!
ja_JP: 不正なリクエストです。

en: January
ja_JP: 1月

en: July
ja_JP: 7月

en: June
ja_JP: 6月

en: Label
ja_JP: ラベル

en: Log Google Calendar events, such as API requests, inside %s
ja_JP: %s 内の API リクエストなどの Google カレンダーのイベントを記録する

en: Manage Resources
ja_JP: リソースを管理

en: March
ja_JP: 3月

en: Mark bookings as paid
ja_JP: 支払済の予約

en: Mark bookings as unpaid
ja_JP: 未払の予約

en: Max
ja_JP: 最大値

en: Max bookings per block
ja_JP: ブロック毎の最大予約数

en: Max persons
ja_JP: 最大人数

en: Maximum block bookable
ja_JP: 予約可能な最大ブロック数

en: Maximum duration
ja_JP: 最長期間

en: May
ja_JP: 5月

en: Message
ja_JP: 本文

en: Min
ja_JP: 最小値

en: Min persons
ja_JP: 最低人数

en: Minimum block bookable
ja_JP: 予約可能な最小ブロック数

en: Minimum duration
ja_JP: 最短期間

en: Minute(s)
ja_JP: 分

en: Monday
ja_JP: 月曜日

en: Month
ja_JP: 月

en: Month View
ja_JP: 月間表示

en: Month(s)
ja_JP: 月

en: Move to trash
ja_JP: ゴミ箱へ移動

en: Multipart
ja_JP: マルチパート

en: Multiply all costs by person count
ja_JP: 全ての費用を人数分乗じる

en: My Bookings
ja_JP: 自分の予約

en: N/A
ja_JP: 該当なし

en: Name
ja_JP: 名前

en: Name:
ja_JP: 名前:

en: New Booking
ja_JP: 新しい予約

en: New Resource
ja_JP: 新規リソース

en: New booking
ja_JP: 新規予約

en: New resource
ja_JP: 新規リソース

en: Next
ja_JP: 次ページへ

en: Night(s)
ja_JP: 泊

en: No
ja_JP: いいえ

en: No Bookings found
ja_JP: 予約はありません

en: No Bookings found in trash
ja_JP: ゴミ箱に予約はありません

en: No Resource found
ja_JP: リソースが見つかりません

en: No Resource found in trash
ja_JP: ゴミ箱内にリソースが見つかりません

en: No billing address set.
ja_JP: 請求先住所が設定されていません。

en: No blocks available.
ja_JP: 利用可能なブロックがありません。

en: No bookings available yet.
ja_JP: まだ予約がありません。

en: Notification sent successfully
ja_JP: 通知を送信しました

en: November
ja_JP: 11月

en: October
ja_JP: 10月

en: One-off cost for the booking as a whole.
ja_JP: 予約毎の費用。

en: Order
ja_JP: 注文

en: Order ID:
ja_JP: 注文 ID:

en: Order date: %s
ja_JP: 日付順: %s

en: Order number: %s
ja_JP: 受注番号: %s

en: Paid
ja_JP: 支払済み

en: Paid &amp; Confirmed <span class="count">(%s)</span> | Paid &amp; Confirmed <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 支払い済み &amp; 確認済み <span class="count">(%s)</span>

en: Parent Bookings
ja_JP: 親予約

en: Parent Resources
ja_JP: 親リソース

en: Parent booking ID:
ja_JP: 親予約 ID:

en: Parent products
ja_JP: 親商品

en: Partially Paid
ja_JP: 一部支払い済み

en: Partially Paid <span class="count">(%s)</span> | Partially Paid <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 一部支払い済み <span class="count">(%s)</span>

en: Past Bookings
ja_JP: 過去の予約

en: Pay for booking
ja_JP: 予約への支払い

en: Pending Confirmation
ja_JP: コンファーム保留中

en: Pending Confirmation <span class="count">(%s)</span> | Pending Confirmation <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 承認保留中 <span class="count">(%s)</span>

en: Permission denied!
ja_JP: 権限がありません。

en: Person Type
ja_JP: 人の種類

en: Person Type #%d
ja_JP: お客様の種類 #%d

en: Person Type Name
ja_JP: お客様の種類の名前

en: Person count
ja_JP: 人数

en: Person types
ja_JP: 人の種類

en: Person types allow you to offer different booking costs for different types of individuals, for example, adults and children.
ja_JP: お客様の種類、例えば大人と子供で異なる予約費用を提供できるようになります。

en: Person(s)
ja_JP: 人数

en: Persons
ja_JP: 人

en: Phone:
ja_JP: 電話番号:

en: Plain text
ja_JP: プレーンテキスト

en: Please choose a bookable product
ja_JP: 予約商品を選択して下さい

en: Please choose a product
ja_JP: 商品を選択して下さい

en: Please choose a resource type
ja_JP: リソースの種類を選択して下さい

en: Please contact us if you have any questions or concerns.
ja_JP: ご質問や気になる点がありましたらお問い合わせください。

en: Please enter a message
ja_JP: メッセージを入力して下さい

en: Please enter a subject
ja_JP: 件名を入力してください

en: Please enter a valid date.
ja_JP: 有効な日付を入力してください

en: Please select the options for your booking above first
ja_JP: まず上記の予約に対するオプションを選択してください

en: Premium Support
ja_JP: プレミアムサポート

en: Previous
ja_JP: 前へ

en: Price
ja_JP: 価格

en: Priority
ja_JP: 優先順位

en: Product
ja_JP: プロダクト

en: Quantity
ja_JP: 数量

en: Range
ja_JP: 範囲

en: Range of days
ja_JP: 曜日の範囲

en: Range of months
ja_JP: 月の範囲

en: Range of weeks
ja_JP: 週の範囲

en: Range type
ja_JP: 範囲の種類

en: Recipient(s)
ja_JP: 受信者 (複数可)

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Request Confirmation
ja_JP: 確認をリクエスト

en: Require a buffer period of
ja_JP: 必須バッファ期間:

en: Requires confirmation?
ja_JP: 確認を必要とするか?

en: Resource #
ja_JP: リソース #

en: Resource details
ja_JP: リソースの詳細

en: Resources
ja_JP: リソース

en: Resources are used if you have multiple bookable items, e.g. room types, instructors or ticket types. Availability for resources is global across all bookable products.
ja_JP: リソースは複数の選択肢がある場合に使用されます (例: 部屋タイプ・講師・チケットの種類)。リソースの利用状況は、予約可能な商品すべてに対して全体に適用されます。

en: Resources are...
ja_JP: リソースは...

en: Saturday
ja_JP: 土曜日

en: Save Booking
ja_JP: 予約を保存

en: Save Changes
ja_JP: 変更の保存

en: Save/update the booking
ja_JP: 予約を保存/更新

en: Search Bookings
ja_JP: 予約を検索

en: Search Resource
ja_JP: リソースを検索

en: Select a bookable product...
ja_JP: 予約商品を選択して下さい...

en: Select a booking product...
ja_JP: 予約商品を選択して下さい...

en: Send Notification
ja_JP: 通知を送信

en: September
ja_JP: 9月

en: Settings
ja_JP: セッティング

en: Settings saved
ja_JP: 設定を保存

en: Setup bookable products such as for reservations, services and hires.
ja_JP: 座席、サービス、時間制雇用など、予約可能なプロダクトを設定。

en: Sorry, the selected block is not available
ja_JP: 申し訳ありません、選択されたブロックは利用可能ではありません

en: Start
ja_JP: 開始

en: Start %s
ja_JP: 開始 %s

en: Start Date
ja_JP: 開始日

en: Start date:
ja_JP: 開始日時:

en: Start time:
ja_JP: 開始時刻:

en: Status
ja_JP: 状況

en: Subject
ja_JP: 件名

en: Subject (Pending confirmation)
ja_JP: 件名 (確認保留中)

en: Successfully authenticated.
ja_JP: 認証に成功しました。

en: Sunday
ja_JP: 日曜日

en: Testing
ja_JP: テスト中

en: The details of your booking are shown below.
ja_JP: ご予約の詳細は下記の通りです。

en: The following tags can be inserted in your message/subject and will be replaced dynamically
ja_JP: 次のタグをメッセージ・件名に挿入することができ、これらは動的に置き換えられます

en: The label shown on the frontend if the resource is customer defined.
ja_JP: お客さまが定義したリソースの場合、フロントエンドに表示されるラベル。

en: The maximum allowed duration the user can input.
ja_JP: ユーザーが入力できる最長の期間。

en: The maximum bookings allowed for each block. Can be overridden at resource level.
ja_JP: ブロックごとに許容される最大の予約。リソースレベルで上書きできます。

en: The maximum duration is %d
ja_JP: 最長期間は%dです

en: The maximum number of persons per booking.
ja_JP: 予約毎の最大人数。

en: The maximum persons per group is %d
ja_JP: グループ毎の最大人数は%d人です

en: The message you wish to send
ja_JP: 送信したいメッセージ

en: The minimum allowed duration the user can input.
ja_JP: ユーザーが入力できる最短の期間。

en: The minimum duration is %d
ja_JP: 最短期間は%dです

en: The minimum number of persons per booking.
ja_JP: 予約毎の最小人数。

en: The quantity of this resource available at any given time.
ja_JP: 利用可能なリソースの量

en: The resource has already been linked to this product
ja_JP: リソースはすでにこの商品と紐付けられています。

en: The starting block only
ja_JP: 開始ブロックのみ

en: This block cannot be booked.
ja_JP: このブロックは予約できません。

en: This booking has an end date set before the start date.
ja_JP: 予約の終了日が開始日よりに前に設定されています。

en: This booking is awaiting your approval. Please check it and inform the customer if the date is available or not.
ja_JP: この予約は承認待ちです。確認後、予約可能かどうかをお客様にお知らせください。

en: This booking is scheduled over 2 years into the future. Please ensure this is correct.
ja_JP: この予約は将来2年以上の範囲にわたっています。間違いがないかどうかご確認ください。

en: This booking is scheduled over the products allowed max booking date (%s). Please ensure this is correct.
ja_JP: この予約は商品の最大予約可能日数 (%s) を超えています。間違いがないかどうかご確認ください。

en: This booking is unavailable.
ja_JP: この予約は利用できません。

en: This date is available
ja_JP: この日は予約可能です

en: This date is fully booked and unavailable
ja_JP: この日は満員で予約不可です

en: This date is partially booked - but bookings still remain
ja_JP: この日は一部予約済みですがまだ予約可能です

en: This date is unavailable
ja_JP: この日は無効です

en: This gateway requires no configuration.
ja_JP: このゲートウェイには設定は不要です。

en: This is a reminder that your booking will take place tomorrow.
ja_JP: これは明日の予約のリマインダーです。

en: This is a reminder that your booking will take place tomorrow. The details of your booking are shown below.
ja_JP: これは明日の予約のリマインダーです。ご予約の詳細は下記の通りです。

en: This is the cost per block booked. All other costs (for resources and persons) are added to this.
ja_JP: これは予約されたブロックあたりの費用です。 他のすべての費用 (リソースと人) は、これに加算されます。

en: This is where bookings are stored.
ja_JP: ここに予約が保存されます。

en: Thursday
ja_JP: 木曜日

en: Time
ja_JP: 時間

en: Time Range
ja_JP: 時間の範囲

en: Time Range (all week)
ja_JP: 時間の範囲 (1週間中)

en: Time Ranges
ja_JP: 時間の範囲

en: Time is required - please choose one above
ja_JP: 時間は必須です - 上から一つ選択して下さい

en: To pay for this booking please use the following link: %s
ja_JP: この予約への支払いには次のリンクを使用してください: %s

en: Today
ja_JP: 今日

en: Tuesday
ja_JP: 火曜日

en: Type
ja_JP: 種類

en: Un-paid <span class="count">(%s)</span> | Un-paid <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 未払い <span class="count">(%s)</span>

en: Unable to add resource
ja_JP: リソースを追加できません

en: Unable to authenticate, you must enter with your <strong>Client ID</strong>, <strong>Client Secret</strong> and <strong>Calendar ID</strong>.
ja_JP: 認証できません。<strong>クライアント ID</strong>、<strong>クライアントシークレット</strong>、<strong>カレンダー ID</strong>を入力する必要があります。

en: Unconfirm bookings
ja_JP: 未確認の予約

en: Unlink
ja_JP: リンク解除

en: Unpaid
ja_JP: 未払い

en: Upcoming Bookings
ja_JP: 今後の予約

en: View
ja_JP: 表示

en: View Booking
ja_JP: 予約を表示

en: View Documentation
ja_JP: ドキュメンテーションを表示

en: View Resource
ja_JP: リソースを表示

en: View booking &rarr;
ja_JP: 予約を表示 &rarr;

en: Visit Premium Customer Support
ja_JP: プレミアムカスタマーサポートフォーラムへ移動

en: We are sorry to say that your booking could not be confirmed and has been cancelled. The details of the cancelled booking can be found below.
ja_JP: 希望されたご予約が承認できず、キャンセル扱いとなりました。キャンセルされたご予約の詳細は以下でご覧いただけます。

en: Wednesday
ja_JP: 水曜日

en: Week %s
ja_JP: 第%s週

en: Week(s)
ja_JP: 週

en: WooCommerce Bookings - Google Calendar integration.
ja_JP: WooCommerce Bookings - Google カレンダー 統合。

en: Year
ja_JP: 年

en: Yes
ja_JP: はい

en: You can create a new booking for a customer here. This form will create a booking for the user, and optionally an associated order. Created orders will be marked as pending payment.
ja_JP: お客さまに対する新規予約を作成できます。このフォームはユーザーまたは関連する受注データに基づいて予約を作成します。作成された受注データは支払い保留中として扱われます。

en: You can view and edit this booking in the dashboard here: %s
ja_JP: この予約をダッシュボードから表示・編集できます: %s

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ja_JP: このページにアクセスするための十分なアクセス許可がありません。

en: You have taken too long. Please go back and retry.
ja_JP: トークンが長過ぎます。戻って再度試して下さい。

en: Your booking for has been confirmed. The details of your booking are shown below.
ja_JP: 予約を確認しました。ご予約の詳細は下記の通りです。

en: Your booking has been confirmed. Thank you.
ja_JP: ご予約を受け付けました。ありがとうございます。

en: Your booking has been confirmed. The details of your booking are shown below.
ja_JP: 予約を確認しました。予約の詳細は以下のとおりです。

en: Your booking is awaiting confirmation. You will be notified by email as soon as we've confirmed availability.
ja_JP: 予約は承認待ち中です。利用可能であることが確認次第、すぐにメールでお知らせさせていただきます。

en: Your booking was cancelled.
ja_JP: 予約がキャンセルされました。

en: Your browser must support JavaScript in order to make a booking.
ja_JP: 予約を作成するためには、お使いのブラウザーが JavaScript に対応している必要があります。

en: [{blogname}] A booking of "{product_title}" has been cancelled
ja_JP: [{blogname}] 「{product_title}」の予約をキャンセルしました

en: [{blogname}] A new booking for {product_title} (Order {order_number}) is awaiting your approval - {order_date}
ja_JP: [{blogname}] 新規予約: {product_title} (注文 #{order_number}) が承認待ちです - {order_date}

en: [{blogname}] A reminder about your booking of "{product_title}"
ja_JP: [{blogname}] 予約「{product_title}」のリマインダー

en: [{blogname}] New booking for {product_title} (Order {order_number}) - {order_date}
ja_JP: [{blogname}] {product_title} への新しい予約  (注文番号 {order_number}) - {order_date}

en: [{blogname}] Your booking of "{product_title}" has been cancelled
ja_JP: [{blogname}] 「{product_title}」の予約をキャンセルしました

en: [{blogname}] Your booking of "{product_title}" has been confirmed (Order {order_number}) - {order_date}
ja_JP: [{blogname}] 「{product_title}」の予約を確認しました (注文番号 {order_number}) - {order_date}

en: available by default
ja_JP: 規定で利用可能

en: before the start date.
ja_JP: 開始日の前。

en: between bookings
ja_JP: 予約の間

en: block
ja_JP: ブロック

en: day | days
ja_JP[0]: 日

en: days
ja_JP: 日

en: hour | hours
ja_JP[0]: 時間

en: hours
ja_JP: 時間

en: into the future
ja_JP: 未来の日付まで

en: minute | minutes
ja_JP[0]: 分

en: minutes
ja_JP: 分

en: month | months
ja_JP[0]: ヶ月

en: night | nights
ja_JP[0]: 泊

en: not-available by default
ja_JP: 規定で利用不可

en: week | weeks
ja_JP[0]: 週

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Cancelled
ja_JP: キャンセル済み

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Complete
ja_JP: 完了

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Confirmed
ja_JP: 確認済み

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Guest (%s)
ja_JP: ゲスト (%s)

[ctx: woocommerce-bookings]
en: In Cart
ja_JP: カート内

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Paid &amp; Confirmed
ja_JP: 支払・確認済み

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Partially Paid
ja_JP: 一部支払い済み

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Pending Confirmation
ja_JP: 確認待ち

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Un-paid
ja_JP: 未払
