WooCommerce - WooCommerce Bookings - Latest - en to pt translation catalogue (200 entries)

en: Cancelled
pt: Cancelada

en: Move to trash
pt: Mover para a reciclagem

en: End date:
pt: Data de fim:

en: Start date:
pt: Data de início:

[ctx: woocommerce-bookings]
en: In Cart
pt: No Carrinho

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Cancelled
pt: Cancelada

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Pending Confirmation
pt: Confirmação Pendente

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Un-paid
pt: Não paga

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Confirmed
pt: Confirmada

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Paid &amp; Confirmed
pt: Paga e Confirmada

[ctx: woocommerce-bookings]
en: Complete
pt: Concluir

[ctx: Admin menu name]
en: Bookings
pt: Marcações

[ctx: Admin menu name]
en: Resources
pt: Recursos

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: WooCommerce Bookings
pt: WooCommerce - Marcações/Reservas

en: Premium Support
pt: Suporte Premium

en: Docs
pt: Documentos

en: View Documentation
pt: Ver Documentação

en: In Cart <span class="count">(%s)</span> | In Cart <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: No carrinho <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: No carrinho <span class="count">(%s)</span>

en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Cancelada <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Canceladas <span class="count">(%s)</span>

en: Pending Confirmation <span class="count">(%s)</span> | Pending Confirmation <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Confirmação Pendente <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Confirmações Pendentes <span class="count">(%s)</span>

en: Un-paid <span class="count">(%s)</span> | Un-paid <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Por pagar <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Por pagar <span class="count">(%s)</span>

en: Confirmed <span class="count">(%s)</span> | Confirmed <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Confirmada <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Confirmadas <span class="count">(%s)</span>

en: Paid &amp; Confirmed <span class="count">(%s)</span> | Paid &amp; Confirmed <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Pagamento &amp; Confirmado <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Pagamentos &amp; Confirmados <span class="count">(%s)</span>

en: Complete <span class="count">(%s)</span> | Complete <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Completa <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Completas <span class="count">(%s)</span>

en: This is where bookings are stored.
pt: É aqui que são guardadas as marcações.

en: All Bookings
pt: Todas as Marcações

en: Parent Bookings
pt: Marcações Fonte

en: No Bookings found in trash
pt: Não foram encontradas Marcações na reciclagem

en: No Bookings found
pt: Não foram encontradas marcações

en: Search Bookings
pt: Procurar Marcações

en: View Booking
pt: Ver Marcação

en: Edit Booking
pt: Editar Marcação

en: Add New Booking
pt: Adicionar Nova Marcação

en: Add Booking
pt: Adicionar Marcação

en: Booking
pt: Marcação

en: Parent Resources
pt: Recursos Fonte

en: No Resource found in trash
pt: Não foram encontrados Recursos na reciclagem

en: No Resource found
pt: Não foram encontrados Recursos

en: Search Resource
pt: Procurar Recurso

en: View Resource
pt: Ver Recurso

en: New Resource
pt: Novo Recurso

en: Edit Resource
pt: Editar Recurso

en: Add New Resource
pt: Adicionar Novo Recurso

en: Add Resource
pt: Adicionar Recurso

en: Person Type
pt: Tipo de Pessoa

en: Your browser must support JavaScript in order to make a booking.
pt: O seu navegador deve suportar JavaScript para poder efetuar uma marcação.

en: Cancel
pt: Cancelar

en: This is a reminder that your booking will take place tomorrow. The details of your booking are shown below.
pt: Este é um lembrete da sua marcação para amanhã. Os detalhes da sua marcação são mostrados em baixo.

en: The details of your booking are shown below.
pt: Os detalhes da sua marcação são mostrados em baixo.

en: Order date: %s
pt: Data da compra: %s

en: Order number: %s
pt: Número da compra: %s

en: Your booking for has been confirmed. The details of your booking are shown below.
pt: A sua reserva foi confirmada. Os detalhes da sua reserva são mostrados em baixo.

en: Booking End Date: %s
pt: Data de fim da marcação: %s

en: Booking Start Date: %s
pt: Data de início da marcação: %s

en: Booking Type: %s
pt: Tipo de marcação: %s

en: Booking ID: %s
pt: Id. da marcação: %s

en: This is a reminder that your booking will take place tomorrow.
pt: Este é um lembrete da sua marcação para amanhã.

en: Price
pt: Preço

en: Quantity
pt: Quantidade

en: Product
pt: Produto

en: Pay for booking
pt: Pague a marcação

en: To pay for this booking please use the following link: %s
pt: Para pagar esta marcação, por favor, utilize a seguinte hiperligação : %s

en: Your booking has been confirmed. The details of your booking are shown below.
pt: A sua marcação foi confirmada. Os detalhes da mesma são mostrados em baixo.

en: Please contact us if you have any questions or concerns.
pt: Por favor, contacte-nos se tiver quaisquer questões ou preocupações.

en: Hello %s
pt: Olá %s

en: You can view and edit this booking in the dashboard here: %s
pt: Pode ver e editar esta marcação no painel aqui: %s

en: Booking Start Date
pt: Data de Início da Marcação

en: Choose a date above to see available times.
pt: Escolha uma data acima para ver as horas disponíveis.

en: Time
pt: Hora

en: End
pt: Fim

en: Year
pt: Ano

en: YYYY
pt: AAAA

en: Day
pt: Dia

en: Start
pt: Início

en: Choose...
pt: Escolher...

en: Invalid request!
pt: Pedido inválido!

en: Permission denied!
pt: Permissão negada!

en: Disconnect
pt: Desligar

en: Successfully authenticated.
pt: Autenticado com sucesso.

en: Connect with Google
pt: Ligar com Google

en: Enable logging
pt: Ativar registo de eventos

en: Debug Log
pt: Registo de Depuração

en: Testing
pt: Testar

en: Authorization
pt: Autorização

en: Calendar ID
pt: Id. do Calendário

en: Client Secret
pt: Segredo do Cliente

en: Client ID
pt: Id. do Cliente

en: Settings
pt: Definições

en: Subject (Pending confirmation)
pt: Assunto (Pendente de confirmação)

en: Confirm booking
pt: Confirmar marcação

en: New booking
pt: Nova marcação

en: New Booking
pt: Nova Marcação

en: Booking Reminder
pt: Lembrete de Marcação

en: Booking Notification
pt: Notificação de Marcação

en: Plain text
pt: Texto simples

en: Email type
pt: Tipo de e-mail

en: This block cannot be booked.
pt: Este bloco não pode ser marcado.

en: Book now
pt: Marque agora

en: Check Availability
pt: Verificar Disponibilidade

en: Free
pt: Livre

en: From: %s
pt: De: %s

en: The duration of this booking must be at least %s days.
pt: A duração desta marcação deve ser de pelo menos %s dias.

en: night | nights
pt[0]: noite
pt[1]: noites

en: This date is available
pt: Esta data está disponível

en: This date is partially booked - but bookings still remain
pt: Esta data está parcialmente marcada - mas ainda existem reservas

en: This date is fully booked and unavailable
pt: Esta data já está esgotada e indisponível

en: Previous
pt: Anterior

en: Today
pt: Hoje

en: Close
pt: Fechar

en: Date
pt: Data

en: Save Changes
pt: Guardar Alterações

en: Settings saved
pt: Configurações guardadas

en: Next
pt: Seguinte

en: Type
pt: Tipo

en: Expand all
pt: Expandir tudo

en: Description
pt: Descrição

en: Remove
pt: Remover

en: between bookings
pt: entre marcações

en: into the future
pt: no futuro

en: Hour(s)
pt: Hora(s)

en: Day(s)
pt: Dia(s)

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: to
pt: para

en: April
pt: Abril

en: March
pt: Março

en: February
pt: Fevereiro

en: Save Booking
pt: Guardar Marcação

en: Notification sent successfully
pt: Notificação enviada com sucesso

en: Please enter a subject
pt: Por favor, insira um assunto

en: Please enter a message
pt: Por favor, insira uma mensagem

en: Please choose a product
pt: Por favor, escolha um produto

en: Global Availability
pt: Disponibilidade Global

en: Send Notification
pt: Enviar Notificação

en: Calendar
pt: Calendário

en: Create Booking
pt: Criar Marcação

en: Duration
pt: Duração

en: Persons
pt: Pessoas

en: Booking Type
pt: Tipo de Marcação

en: Booking Time
pt: Hora da Marcação

en: Booking Date
pt: Data da Marcação

en: Person(s)
pt: Pessoa(s)

en: Booking specification
pt: Especificação da Marcação

en: Guest
pt: Convidado

en: Customer:
pt: Cliente:

en: Booking status:
pt: Estado da marcação:

en: Date created:
pt: Data de criação:

en: Order ID:
pt: Id. da compra:

en: General details
pt: Detalhes Gerais

en: Booking type: %s
pt: Tipo de marcação: %s

en: Booking Details
pt: Detalhes da Marcação

en: Phone:
pt: Telefone:

en: Email:
pt: E-mail:

en: Address:
pt: Morada:

en: Name:
pt: Nome:

en: Customer details
pt: Detalhes do cliente

en: Error - please try again
pt: Erro - por favor, tente novamente

en: Confirm
pt: Confirmar

en: View
pt: Ver

en: Booking #%d
pt: Marcação #%d

en: End Date
pt: Data de Fim

en: Start Date
pt: Data de Início

en: Order
pt: Compra

en: Booked By
pt: Marcado por

en: # of Persons
pt: # de Pessoas

en: Booked Product
pt: Produto Marcado

en: ID
pt: Id.

en: Status
pt: Estado

en: Booking Title
pt: Título da Marcação

en: Mark bookings as unpaid
pt: Marcar marcações como não pagas

en: Mark bookings as paid
pt: Marcar marcações como pagas

en: Cancel bookings
pt: Cancelar marcações

en: Confirm bookings
pt: Confirmar marcações

en: Resource #
pt: Recurso #

en: All Day
pt: Todo o Dia

en: Booked by
pt: Marcada por

en: Please enter a valid date.
pt: Por favor, insira uma data válida.

en: Booking cost
pt: Custo da marcação

en: This booking is unavailable.
pt: Esta marcação está indisponível.

en: You have taken too long. Please go back and retry.
pt: Demorou muito tempo. Por favor, volte atrás e repita.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
pt: Não tem permissões suficientes para aceder a esta página.

en: Person Type #%d
pt: Tipo de Pessoa #%d

en: days
pt: dias

en: hours
pt: horas

en: minutes
pt: minutos

en: Unable to add resource
pt: Não é possível adicionar o recurso

en: View booking &rarr;
pt: Ver marcação &rarr;

en: Booking submitted.
pt: Marcação submetida.

en: Booking saved.
pt: Marcação guardada.

en: Custom field deleted.
pt: Campo personalizado eliminado.

en: Custom field updated.
pt: Campo personalizado atualizado.

en: Bookings
pt: Marcações

en: Priority
pt: Prioridade

en: Range
pt: Limites

en: Resource details
pt: Detalhes do recurso

en: Edit
pt: Editar

en: N/A
pt: N/D

en: Actions
pt: Ações

en: Name
pt: Nome

en: Accommodation booking
pt: Marcação de alojamento
